10 wspólnych inwestycji
Największą zaletą budowania w grupie to dzielenie kosztów inwestycji na wszystkich mieszkańców. Oto lista najbardziej ciekawych:
1) Mały parking przed osiedlem
Zamiast prywatnych garaży, wspólny parking przed osiedlem. Odpada nie tylko koszt budowy garażu, ale powstaje również kameralna przestrzeń wokół domu, bezpieczna dla dzieci i pieszych. W.Czerny zaleca, aby parking był przy głównej ulicy, nie dalej niż 80m od domów.
2) Oczko wodne
Radość w okresie letnim, zwłaszcza dla dzieci . Budowa basenu to spory koszt zarówno budowy jak i utrzymania. Dlatego lepszy wydaje się naturalny, gdzie nie trzeba wymieniać wody i stosować chemi.
fot. http://pinterest.com/8domow/natural-swimming-pool/
3) Boisko/kort
W zdrowym ciele zdrowy duch! Szkoda budować „narcystycznie” tylko dla siebie i patrzeć jak często boisko jest nieużywane. Aby grać trzeba mieć z kim, a prywatne boisko za płotem nie zachęca do wspólnej gry.
4) Piaskownica
Tak jak z boiskiem – dzieci nie potrzebują tyle samej piaskownicy, co rowieśników do zabawy (czytaj więcej)
5) Naturalny Park
Każde drzewko, każde ździebełko trawy w parku miejskim to KOSZT. Dlatego lepiej jest przekształcić zwykłe pola uprawne, sady, łąki w „parki naturalne” niż budować sztuczne. Wystarczy wyznaczyć kilka ogólno dostępnych alejek. (czytaj więcej)
Więcej: W.Czerny: O potrzebie zarządzania wspólnym terenem
6) Przedszkole/Dom Dzieci
Codziennie rano jedziesz pół miasta aby zawieść dzieci do przedszkola, a po południu drugie pół – aby je odebrać. Do tego zawsze o ustalonej godzinie aby poczuć „miły” dreszcz emocji wyścigu z czasem. Dzieci mogłyby pozostać w miejscu zamieszkania 24h na dobę ( czytaj więcej).
7) Droga
Przy indywidualnej zabudowie wspólna droga nie wchodzi w grę. Zawsze się ktoś wyłamie, licząc że zrobią to inni lub gmina z mitycznych „moich podatków”.
Przy wspólnej zabudowie, oprócz prowizorycznej drogi dojazdowej, można również rozważyć ścieżki na rolki, rower etc..
Droga wewnętrzna w Nyland. Wspaniałe miejsce na rower, rolki etc. fot. http://vrc.colorado.edu
8) Oczyszczalnia ścieków
Podobno „powódź ta straszna klęska ekologiczna”. Nic bardziej mylnego – sama powódź to błogosławieństwo dla ekosystemu. Wybite szamba przydomowe – to jest klęska ekologiczna!
Dlatego nie „odkładaj nic na potem”. Zbuduj oczyszczalnię, która na bieżąco oczyszcza wodę, np: trzcinową. W grupie oczywiście taniej.
9) Studnia
Mieszkając z dala od miasta jakieś ujęcie wody plus uzdatnienie jej do picia może być koniecznością. Własne ujęcie wody daje też istotne oszczędności.
10) Energia elektryczna
Wybór technologi jest ogromny – np. turbina wiatrowa, mała elektrownia wodna, panele słoneczne. (zobacz opensourceecology.org). Oczywiście, tak jak w każdym przypadku powyżej, w grupie taniej!